Döşemealtı'nda Turizm

19:34:44 | 2017-08-30
Kahraman Köktürk
Kahraman Köktürk      kkokturk@hotmail.com

Döşemealtı ilçesinde bulunan tarihi yerlere yazmaya devam edeceğiz. Herkesin bildiği Karain Mağarası da Döşemealtı ilçesinde bulunmaktadır. Karain Mağarasından bahsederken şunu da söyleyeyim çoğu Döşemealtılının bilmediği İnsuyu Mağarasını da anlatacağım merak etmeyin.

Karain Mağarası Döşemealtı ilçesinde Yağça Mahallesindedir. Yağça Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bu mağara yerleşik hayata dair bulguları ile dünyaca ünlüdür. Köy içerisinde ziyaret edilen mağara sadece ziyaret alanı olarak bırakılmamalıdır. Yağça sakinlerinin bu mağaradan yeteri şekilde yararlanabilmesi için etrafına çeşitli düzenlemeler getirilmelidir. 

Örneğin bu mağaraya kolay ulaşımı sağlayabilecek bir telefirik önerisi bulunmaktadır. Karain Mağarasının dünya bilim tarihi için önemini arzeden yazılar yayınlanmalıdır. Elimizden geldiğince turizm broşürlerinde bu kültürel gezi yerini anlatmalıyız. düşünsenize dünya bilim dünyası biliyor ama Antalya da yaşayan hemşerilerimizden acaba kaç kişi gidip de ziyaret etti.

 Karain Mağarası ile güzel ve ilginç hatıralarım da vardır. İlk defa ilkokuldayken gitmiştik. O zamanlar şimdi Antalya Valiliği olarak kullanılan Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu öğrencisiydim. İlkokul öğretmenimiz İlyas Ümit okulumuzla beraber bizi götürmüştü. İkinci gidişimiz ise Ortaokul da olmuştu. o zamanlarda Hüseyin Avni Çöllü Ortaokulu öğrencisiydik. Gittiğimiz dönemde araştırmalar yapıldığı ve bulunan tüm parçaların görevlilere teslim edilmesi istenmişti. Sanırım o gün tarihi önemi olan birçok eser yokolmuş olabilir. Demek ki çalışma yapılan yerlere çok fazla ziyaretçi alınmamalıdır.

Bucak ilçesinde görev yapmaya başladıktan sonra Bucak Devlet Hastanesi doktorlarını da ziyarete götürmüştüm. O esnada hırsızlar bir çobanın keçilerini çalmıştı. Peşinden bizde hırsızları doktor arkadaşlarla kovalamıştık. Hırıszlar bizden kurtulmak için zavallı hayvanları yola atmıştı. O zavallı hayvanların yaşadıkları korkuyu hala unutamadım. Zavallı hayvancıklar nasıl korkmuştu. Hatırladığım kadarıyla Jandarmalar hırsızları yakalamıştı.

Antalya Kültür ve turizm Bakanlığı İl Müdürlüğü internet sayfasında mağara ile ilgili şunları yazmaktadır. "Karain Mağarası, Anadolu ve Yakın Doğu tarihi açısından önemli bir paleolitik merkezdir. Karain Alt Paleolitik'ten geç Roma dönemine kadar görülen yerleşim izleri ile Anadolu arkeolojik çalışmalarında önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Yeryüzünde bilinen paleolitik mağaraların çoğu sadece bir dönemi temsil ederken Karain Alt, Orta ve Üst olarak kesintisiz bir katmanlaşma göstermekte ve bu katmanlardan elde edilen veriler, özellikle Avrupa ve Yakın Doğu arasındaki bağlantılar ve göç yolları hakkında fikir vermesi açısından önem taşımaktadır. Karain'den ele geçirilen Anadolu'da bilinen en eski insan kalıntılarının yanısıra mağarada ortaya çıkarılan taşınabilir sanat ürünleri Anadolu sanatının ilk örnekleridir. Ayrıca, verdiği bitki ve hayvan kalıntıları ile Batı Akdeniz'in eski çevresinin ortaya konmasında önemli bir rol üstlenmektedir. "
ETİKET :  

Tümü