Antalya OSB Fas Gezisini Tamamladı

20:25:36 | 2017-08-04

İlçemiz sınırları içinde yer alan,yeni yatırım ve ortaklık fırsatlarını değerlendirmek için Fas’a giden Antalya Organize Sanayi Bölgesi Sektörel Ticaret Heyeti, temaslarını tamamlayıp yurda döndü. Antalya OSB Yönetim Kurulu Üyesi Hasanali Gönen başkanlığında 5 gün süren programa, Bölgede gıda ve tarım sektörlerinde üretim yapan 15 sanayici ile Ekonomi Bakanlığı yetkilileri katıldı.

32 FİRMA İLE GÖRÜŞME

Seyahatin ilk gününde Rabat Büyükelçiliği Kazablanka Ticaret Müşavirliğinde ülkenin ticari ve ekonomik yapısı ile ilgili bilgi alan heyet üyeleri, daha sonra Charaf Corporation adlı gübre üretim firması ve Fenagri Gıda Sanayi Federasyonu Başkanı Mohammed Fıkrat ile toplantı gerçekleştirdi. Programın devamında Rabat Büyükelçisi Ethem Barkan Öz’ü makamında ziyaret eden heyet, Sonacos Ulusal Tohum-Gübre Şirketi ile Fas Yatırım ve Kalkınma Ajansı yetkilileriyle yeni yatırım olanaklarının değerlendirildiği görüşmeler yaptı. Seyahati Faslı işadamlarının katıldığı ikili iş görüşmeleri ile sonlandıran heyet üyeleri, 32 Fas firmasının yetkilileri ile ihracata yönelik yeni işbirliklerinin değerlendirildiği toplam 55 görüşme gerçekleştirdi.

FAS, İHRACAT ARTIŞI İÇİN ÖNEMLİ BİR PAZAR

Fas Sektörel Ticaret Heyet Programının başarıyla sonuçlandığını, ziyaret ve görüşmelerin hedeflenen düzeyde gerçekleştiğini belirten Heyet Başkanı Hasanali Gönen, “Fas, Avrupa'ya yakınlığı, giderek liberalleşen ekonomisi, hızla devam etmekte olan özelleştirme ve yatırım programları ile Türkiye için önemli bir ihraç pazarı özelliği taşımaktadır. Fas, aynı zamanda Türk sanayicilerine gelişen Batı Afrika ülkelerine geçiş yapabilme imkanı da tanımaktadır. Tüm bu kazanımları elde etmek için gerçekleştirdiğimiz ziyaretimiz, ülke pazarı hakkında bilgi sahibi olabilmek, iki ülke arasındaki iş birliğini güçlendirmek ve pazar payını yükseltmek adına büyük önem taşımaktadır” dedi.

TİCARET KÖPRÜSÜNÜN TEMELİ ATILDI 

Yerel firmalarla yapılan ikili iş görüşmelerinin Bölge sanayicilerinin ihracatına önemli katkılar sağlayacağını aktaran Gönen, “Görüşmelere katılan işadamları Fas’ın önde gelen ithalatçı ve distribütör konumundaki firmalarını temsil etmektedir. 32 firma ile yapılan 55 görüşme oldukça olumlu bir atmosferde gerçekleşmiştir. Program sayesinde kurulan ilişkilerin sanayicilerimiz için yeni ihracat pazarlarına dönüşeceğine inancımız tamdır. Ziyaretimizle iki ülke arasında hem dostane hem de ticari bir köprünün temelini attık. İlişkilerimizi güçlendirmek için temaslarımızı ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. 

Kaynak OSB
ETİKET :  Antalya Döşemealtı termessos Ariassos Karain Düzlerçamı Yeniköy Nebiler Yeşilbayır Burdur Yolu Yeni Osmanlı Yağca Çığlık Karakese Kovanlık Karataş Ilıca Camili Kömürcüler Ekşili OSB Fas gezi iş dünyası

Tümü